Zasada 8r w kontakście urządzania wnętrz
Pewnie znana Ci jest zasada 3R czyli Reduce, Reuse, Recycle ( ogranicz, użyj powtórnie, przetwarzaj). To jest podstawa ekologicznego życia, ale to wciąż za mało, bo uchronić naszą planetę przez zanieczyszczeniem i degradacja środowiska. Do istniejących eRek dopisano kolejne 2 a nawet 5 zasad, związanych z ruchem „Zero waste” i gospodarką obiegu zamkniętego.
Zasady 8R to: Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Rehome, Repair, Recycle, Rot
Jak można zastosować te zasady w kontekście urządzania wnętrz?
Rethink – przemyśl, swoje życie, stosunek do rzeczy, do posiadania i do Ziemi.
Przed kolejnym zakupem pomyśl czy dana rzecz jest Ci na pewno potrzebna, czy zakup jest spowodowany kaprysem, impulsem, modą, presją, tradycją lub z innego powodu. Prześpij z tym pomysłem albo nawet poczekaj miesiąc. Jeśli w dalszym ciągu uważasz, że ta rzecz jest Ci potrzebna, kup ją ale na rynku wtórnym lub nową, ale bardzo dobrej jakości, by posłużyła Ci na długo a potem znalazła kolejnego nabywcę lub nadawała się do odświeżenia, naprawienia, przerobienia.
Przemyślenie odnosi się tez do nawyków, stylu życia i urządzania mieszkania. Czy musisz malować co 5 lat? Czy 10 letnia łazienka jest w całości do wymiany? W tym roku jest modny granat/róż/żółć? To wcale nie znaczy, że musisz przemalować ściany i wymienić wszystkie zasłony w domu.
Refuse -odmawiaj / rezygnuj z jednorazowości
Nie przyzwalaj na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj jednorazowych rzeczy (opakowań, sztućców, kubków, ulotek, gadżetów reklamowych, nie kupuj produktów, negatywnie wpływają na środowisko w którymkolwiek cyklu życia produktu (na etapie produkcji, użytkowania i po zużyciu). To tyczy się także elementów wyposażenia wnętrz. Tanie dodatki są tanie, bo produkowane masowo ze słabej jakości materiałów (plastik, poliester).
Zrezygnuj ze świątecznych czy sezonowych ozdób. Mieszkanie możesz przystroić własnoręcznie zrobionymi ozdobami, przechowywać je i co rok wyciągać, modyfikować i cieszyć się odmienionym wnętrzem.
Nie kupuj okazyjnie „kup 2 to 3 dostaniesz gratis” jeśli tego nie potrzebujesz.
Reduce – ograniczaj zarówno zużycie zasobów, energii, ale także przedmiotów, z których korzystasz i którymi się otaczasz.
To jest zasada bliska minimalizmowi. Człowiekowi do życia wystarczy 100 przedmiotów. Zobacz w internecie osoby, które podjęły wyzwanie ograniczenie posiadania do tylu rzeczy. A może też podejmiesz takie wyzwanie? Warto zacząć od kuchni, gdzie mamy cała masę rzeczy służących tylko do jednej czynności a można je zastąpić produktem wielofunkcyjnym. Czy do jajka musisz mieć specjalną gilotynkę czy wystarczy Ci nóż?
Mamy tak dużo rzeczy, że zapominamy o ich istnieniu. Warto przeprowadzić odgracanie i realnie zmierzyć się z tymi rzeczami.
Reuse – używaj ponownie, wybieraj rzeczy wielorazowe, rzeczy dobrej jakości, które posłużą Ci przez lata, znajduj nowe zastosowanie dla nieużywanych rzeczy.
Rehome znajdź nowy dom- jeśli czegoś nie potrzebujesz a jest dalej sprawne oddaj lub sprzedaj komuś, kto z tego zrobi użytek. W ten sam sposób Ty możesz dać nowy dom rzeczom, które ktoś inny uznał za niepotrzebne.
W kontekście urządzania wnętrz to są 2 złote zasady. Jeśli kochasz zmiany to zasady „reuse” i „rehome” mogą uratować Twoje ekologiczne sumienie. Nowa kanapa? Ok, nowa dla Ciebie, ale kupiona z drugiej ręki, wyczyszczona albo z nową tapicerką. Oczywiście jeśli dla Twojego starego wypoczynku też znalazłaś nowy dom.
Uwielbiasz przemalowywać ściany, a ja Ci w pierwszym punkcie radziłam to przemyśleć? Maluj Kochana! ale użyj narzędzi, które już masz lub pożycz od rodziny czy znajomych, dbaj o nie, myj po każdym użyciu i przechowuj bezpiecznie. Jeśli chcesz pomalować tylko jedną ścianę lub zrobić wzory, grafiku – zerknij na portale ogłoszeniowe i grupy śmieciarkowe – możesz tam spotkać całą lub pół puszki dobrej farby, która komuś została po remoncie.
Repair – naprawiaj, samodzielnie lub oddaj do naprawy, wybieraj produkty, których naprawa jest możliwa. A jeśli Tobie wydaje się, że nie da się naprawić – daj ogłoszenie w internecie, jest duża szansa, że znajdzie się miłośnik albo spec złota rączka, który to naprawi lub wykorzysta cześć do naprawy innej rzeczy.
Otwórz się na nowe technologie. Wiesz, że niektóre części można wydrukować na drukarce 3d – całą masę gotowych projektów części zamiennych znajdziesz w internecie. To jest bardzo przydatne gdy zniszczeniu ulegnie istotna plastikowa cześć, której nie da się skleić.
Recycle – segreguj i przetwarzaj, jeśli coś musisz wyrzucić staraj się, żeby trafiły do odpowiedniego pojemnika na odpady (lub odpowiedniego punktu odbioru np. elektośmieci), tak by mogły zostać powtórnie przetworzone.
Uważaj na prace diy z recyklingu. Spójrz krytycznie na każdy pomysł. Bardzo często powstają koszmarki, które wcale nie przedłużają życia danego odpadu a poprzez połączenie z innymi „odpadami” powstaje coś wielomatariałowe, co nie nadaję się do recyklingu. Tu mam na myśli wszelkie diy z butelek PET, płyt CD, plastikowe sztućce.
Rot – kompostuj – odpadki organiczne można wykorzystać do produkcji energii lub otrzymać z nich kompost – naturalny nawóz. Jeśli nie masz własnego kompostownika zadbaj o to by odpady organiczne trafiały do tzw. kontenera na bioodpady. Jak się to ma do urządzania wnętrz? Na kompost nadają się także trociny powstałe przy pracach stolarskich oraz niezadrukowana tektura, ścinki papieru, drobne gałązki czy inne naturalne resztki z prac dekoratorskich. Nie wolno wrzucać malowanego czy lakierowanego drewna ani płyt meblowych (są połączone klejem i innymi substancjami, które nie służą dżdżownicom.
W tym punkcie warto też wspomnieć o tym by przy urządzaniu swojego domu czy mieszkania przewidzieć miejsce na kompostownik i kosze do segregacji odpadów.